Rozmowa kwalifikacyjna – czego się na niej spodziewać?

Wbrew pozorom jest to bardzo ważna część ubiegania się o pracę. Nie bez przyczyny mówi się o tzw. ,,dobrym pierwszym wrażeniu”. Czasami samo,,dzień dobry’’ już na początku może zadecydować, czy rozmowa będzie korzystna dla potencjalnego pracownika.

Na początek wprowadzenie:
1. Wzajemne przedstawienie się
2. Krótka rozmowa,,na przełamanie lodów’’, którą zazwyczaj rozpoczyna potencjalny pracodawca, np. pytanie Jak minęła podróż?

Potem następuje zazwyczaj faza zbierania informacji
W tej fazie pracodawca multiholiday.pl zadaje wybrane przez siebie pytania
Przykładowe pytania:
Jaki jest pana/i wymarzony zawód?
Czy lubi pan/i pracować w grupie, czy może samodzielnie?
Co sądzi pan/i o naszej firmie?
Proszę opisać jakiś problem, który udało się kiedyś panu/i rozwiązać.
Dlaczego mielibyśmy zatrudnić właśnie pan/ią?
Proszę wymienić po 5 swoich wad i zalet.
Jakie gazety pan/i czyta?

Odpowiedzi na te pytania powinny być spontaniczne. Jest to bardzo ważne, gdyż zbyt długie zastanawianie się świadczy o tym, że potencjalny pracownik próbuje wymyślić,,coś na bieżąco”. Dlatego też warto postawić na szczerość. Zawsze jest to lepsze wyjście, bo być może kiedyś w przyszłości odpowiedzi na pytania będą miały wpływ na naszą pracę, nasze zadania, a w takiej sytuacji podawanie informacji nieprawdziwych będzie miało bardzo negatywny odbiór i, rzecz jasna, może przysporzyć wiele problemów.

3. Kilka nietypowych zadań, np.:
– Załóżmy, że otrzymałeś pudełko ołówków. Wymień 10 rzeczy, które mógłbyś z nimi zrobić, a które jednocześnie nie są ich tradycyjnym zastosowaniem. Masz na to 5 minut.
– Proszę opowiedzieć dowcip

Są to zadania/pytania, których nikt na rozmowie kwalifikacyjnej się nie spodziewa. Właśnie dlatego to, jaka odpowiedź padnie ma ogromne znaczenie.
Tym sposobem można w bardzo szybki i prosty sposób sprawdzić, czy dana osoba jest kreatywna, czy potrafi szybko myśleć i czy jest odporna na stres. Można w ten sposób również skonfrontować, czy we wcześniej fazie pytań potencjalny pracownik podał właściwe informacje, a nie takie, które stawiają go w lepszym świetle.

I na koniec krótki test psychologiczny.
Celem tego testu jest sprawdzenie, czy dany człowiek to introwertyk, czy ekstrawertyk, ponieważ taka wiedza dla pracodawcy jest bardzo przydatna.

Starając się o pracę lub szukając pracowników dla siebie, trzeba zawsze pamiętać o tym, że samo wykształcenie czasem nie wystarczy. Właśnie po to przeprowadza się rozmowy kwalifikacyjne. Mogą one przesądzić o tym, czy ktoś pracę dostanie, czy jednak będzie musiał się pożegnać z marzeniami o zarobkach w danym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *