CV – nasza wizytówka

Każdy z nas szukał, szuka lub też będzie szukać pracy. No, chyba że urodził się w bogatej rodzinie lub wygrał na loterii. Nie opuszczajmy jednak rzeczywistości.. Wiele osób poszukujących pracy robi to źle. Może to wina systemu edukacji, która nie przygotowuje do prawdziwego życia, może rodziców, którzy wprawiają swoje dzieci przekonanie, że i tak są najlepsze, a może to po prostu zbyt lekceważący tryb życia i podejście, że przecież „Wszystko mi się należy!”

Niezależnie od tego czyja to wina warto wiedzieć jak dobrze szukać pracy. Od razu należy się wyzbyć złudzeń. Jeśli nie jesteśmy pilnie poszukiwanymi na rynku pracy specjalistami z cudownymi umiejętnościami i komputerem w głowie to mamy pod górkę. Czasem należy się porządnie nagimnastykować, żeby pracodawca zwrócił naszą uwagę. Najprostszym i najbardziej podstawowym narzędziem każdego poszukiwacza pracy jest CV, czyli nasz życiorys.

CV jest naszą wizytówką. Nagle na kartce (lub też kilku kartkach swiatnaobcasach.pl) papieru musimy umieścić swój życiorys. Nie należy w nim umieszczać absolutnie wszystkiego. Pracodawcy nie obchodzi czy w przedszkolu przechodziliśmy różyczkę, ani czy mieliśmy pieska czy kotka. W CV ma znajdować się wszystko to co pomoże nam oczarować sprzedawcę i uzyskać pierwszy sukces, czyli zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Wiele przykładów wskazuje na to, że kandydaci nie potrafią zrobić dobrego CV. Jest tam wpisane mnóstwo zbędnych informacji i to w taki sposób, że zamiast przejrzystości mamy groch z kapustą i nikt za bardzo nie wie o co chodzi.

No właśnie. Przede wszystkim CV powinno być przejrzyste, informacje wypunktowane i przede wszystkim – wyselekcjonowane. Jeśli opisujemy swoje poprzednie miejsca pracy czy inne doświadczenia, np. z wolontariatów to dobrze jest wpisać tam zakres swoich obowiązków, co robiliśmy, a także nasze sukcesy. Poza informacjami o doświadczeniu zawodowym warto wpisać swój udział w różnych wolontariatach i organizacjach społecznych. Dzięki temu pracodawca zobaczy, że się angażujemy, jesteśmy otwarci i wrażliwi.

Poza tym wszystkim do CV warto wpisać nasze zainteresowania. Umiejętności i doświadczenie to jedno, a wiedza ogólna, obycie i pasja to drugie. Jeśli nasze zainteresowania są w jakiś sposób powiązane z pracą, do której aplikujemy – tym lepiej!

Dodatkiem do CV jest zdjęcie. Wiele przykładów pokazuje, że nie umiemy się zaprezentować. Zdjęcie nie może być zrobione telefonem, z ręki czy przez kolegę w naszym pokoju na tle plakatu z samochodem albo na tle niepościelonego łóżka. Zdjęcie o nas świadczy i – bądźmy szczerzy – na nie też zwraca uwagę nasz potencjalny pracodawca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *